Funding og innovationspuljer
Hjælp til at finde vej til finansieringen af dit innovationsprojekt
Innovationsservice bistår med sparring og støtte til fundingmuligheder af din idé/dit innovationsprojekt.
Afhængig af, på hvilket stadie du er med din idéudvikling eller størrelsen på projektet, så kan der være forskellige muligheder og behov for støtte og finansiering.
- Egenfinansiering - Din afdeling bidrager med en betydelig egenfinansiering (oftest i form af frigørelser at medarbejderressourcer, indkøb af materialer, rejseudgifter, forplejning)
- Basistimer fra Syddansk Sundhedsinnovation - Sygehus Sønderjylland har en årlig sum basistimer til rådighed, som fordeles (gennem kontakt med Innovationsservice) på specifikke opgaver i mindre innovationsprojekter, procesforløb, markedsafdæknings undersøgelser, timer til fundingansøgning i godkendte projekter.
-
Region Syddanmarks innovationspulje
- En pulje tilknyttet til den regionale innovationsstrategi 2024. Som ansat i Region Syddanmark kan du læse mere om ansøgningsmuligheder på det regionale intranet.-
større projekter (250.000 -1 mio kr)
-
mikrofinasiering (50.000-75.000 kr)
-
- MedTech Odense
MedTech Odense er en fælles satsning på tværs af SDU, OUH og Region Syddanmark, som har til formål at ”accelerere vejen fra idé til klinik til marked for nye teknologiske løsninger, der kan skabe impact i sundhedsvæsenet”, gennem et samarbejde mellem forskere og sundhedspersonale. Der prioriteres derfor projekter, som tager udgangspunkt i identificerede kliniske behov og udfordringer, og som har et forretningsmæssigt potentiale.
Som ansat i Region Syddanmark kan du læse mere om ansøgningsmuligheder på OUHs intranet. -
Ansøgning til mindre fonde - oftest i form af en donationsansøgning, til dækning af mindre beløb fx indkøb af nyt udstyr, afholde udgifter til arrangementer m.m. (Der vil være et krav om en vis innovativ nyhedsværdi i ansøgningen og ikke blot til dækning af en driftsudgift)
- Ansøgning til større fonde - større innovationsprojekter med bredere fokus og skaleringspotentiale på sygehusniveau, regionalt/tværsektorielt eller nationalt niveau. Der er behov for at sikre sammenhæng og partnerskaber for at løfte projektet
- International funding og EU-programmer
- Internationale fundingprogrammer kan være en overvældende øvelse at gå igang med at søge midler til i et innovationsprojekt, derfor går vi fra Innovationsservice altid i dialog med Syddansk Sundhedsinnovation, SDU-research & innovations Organisation og andre relevante regionale samarbejdspartnere.
Fundingnetværket - Der er i 2024 etableret et regionalt fundingnetværk for medarbejdere i Region Syddanmark og andre som arbejder med fondsansøgninger.