REMINDER: Invitation til Fluen på væggen
Nyt fra FAM og PKO

Sygehus Sønderjylland lancerer et nyt initiativ – ”Fluen på Væggen” – et webbaseret tilbud, hvor praktiserende læger, yngre læger og læger med interesse for det tværsektorielle samarbejde får mulighed for at deltage som tilhørere i hospitalets interne undervisning.
Første oplæg:
Emne: Akutte indlæggelser relateret til lægemiddelbrug: 10–15 % af alle akutte indlæggelser på FAM kan relateres til lægemiddelbrug eller -ordination. De mest typiske præparater og problemstillinger vil blive præsenteret med udgangspunkt i aktuelle data og cases.
Dato: Onsdag den 4. februar 2026
Tidspunkt: Kl. 8.15 – 8.45
Format: Online via videolink. Videolink tilsendes forud for webinaret.
Tilmelding: Tilmelding på Plan2Learn : Log på | Region Syddanmark
Sessionen optages og kan ses senere, så det passer ind i ens arbejdsdag, hvis man ikke deltager live.
Vi håber, at mange har lyst til at deltage – være ”Fluen på væggen” hos kollegerne i FAM – og ser frem til feedback på vores nye initiativ.
Alle ”I Praksis” nyhederne er blevet udvalgt og godkendt af Praksiskonsulentordningen.
Spørgsmål til udvælgelsen kan rettes til PKO postkassen; pko-shs@rsyd.dk