Ny praksiskoordinator skal medvirke til at styrke samarbejdet mellem sygehus og almen praksis
Sygehus Sønderjylland har ansat en ny praksiskoordinator, Pia Therkildsen – i første omgang i en tids-begrænset stilling. Med bred erfaring fra både almen praksis og sygehusverdenen ser den nye praksiskoordinator frem til at bidrage til at styrke samarbejdet på tværs af sektorerne og udvikle praksiskonsulentordningen i Sygehus Sønderjylland.
En brobygger mellem sektorer
Praksiskoordinator Pia Therkildsen er ansat i en tidsbegrænset stilling på seks måneder under Kvalitetsafdelingen på Sygehus Sønderjylland og har en central rolle i at koordinere samarbejdet mellem sygehuset (SHS) og de alment praktiserende læger. Rollen indebærer blandt andet at identificere og udvikle nye tiltag, facilitere kommunikation og understøtte relationer mellem sektorerne.
- Jeg ser det som en vigtig opgave at medvirke til at sikre, at patienter får den bedst mulige behandling på tværs af behandlingssteder. Det handler om at skabe gensidig forståelse, forbedre kommunikationen og sikre en mere smidig overgang mellem sygehus og almen praksis, siger Pia Therkildsen.
Pia skal ikke stå alene i praksiskonsulentordningen i SHS. Hun skal også være med til at tegne stregerne for en fremtidig ordning, som også inddrager andre praksiskonsulenter fra sygehusets optageområde, men i en lidt anden form, end den vi kender fra tidligere. SHS skal have en praksiskonsulentordning der er fleksibel og kan udvikle sig i takt med implementeringen af Sundhedsreformen.
Fokus på relationer og kvalitet
Som en del af sin opstart har Pia besøgt 12 af sygehusets afdelinger for at få indsigt i deres daglige arbejde og samarbejde med almen praksis. Møderne har været præget af stor velvilje og konstruktiv dialog, hvor behov og forventninger til den nye praksiskonsulentordning er blevet afdækket.
- Det har været meget givende at få direkte indblik i afdelingernes behov og oplevelser. Jeg har fået en masse input, som jeg kan bruge i mit videre arbejde med at styrke samarbejdet, fortæller Pia Therkildsen.
Udover at videreføre opgaver fra sin forgænger, skal hun også arbejde med at udvikle nye kommunikationsplatforme og initiativer, der kan forbedre informationsdelingen mellem sygehus og almen praksis.
Lang erfaring i sundhedssektoren
Pia Therkildsen har en lang karriere bag sig inden for sundhedsvæsnet. Efter at være uddannet læge fra Københavns Universitet har hun arbejdet i både sygehusregi og almen praksis. I mere end to årtier har hun været en del af Møllegade Lægehus i Sønderborg og har sideløbende engageret sig i kvalitetsudvikling, efteruddannelse og samarbejdsinitiativer i det sundhedsfaglige felt.
- Jeg har altid været optaget af at skabe sammenhæng i sundhedsvæsnet og finde løsninger, der gavner både patienter og sundhedspersonale. Det er en passion for mig at bygge broer mellem de forskellige sektorer, så vi sammen kan sikre den bedste behandling, siger hun.
Pia Therkildsen arbejder lige nu mandag og tirsdag som vikar i en almen praksis i Sønderborg. Derudover er hun praksiskonsulent i Sønderborg Kommune, ad hoc lægefaglig konsulent i det tværfaglige team på SDCO og medlem i hovedsponsorgruppen i det regionale tiltag for ”Jo før jo Bedre”.
Som noget nyt vil praksiskoordinatoren være fast på Sygehus Sønderjylland onsdage-fredage i tidsrummet 8-15.30.
Ser frem til et styrket samarbejde
Med ansættelsen af Praksiskoordinator Pia Therkildsen er der et klart fokus på at styrke det tværsektorielle samarbejde. Pia ser frem til at udvikle relationerne mellem sygehus og almen praksis og skabe et fundament for bedre kommunikation og kvalitetssikring i patientbehandlingen.
- Jeg glæder mig til at arbejde sammen med mine kolleger på sygehuset og i almen praksis. Min ambition er at skabe et miljø, hvor vi får endnu bedre forståelse for hinandens arbejde og rammer. Det er i sidste ende til gavn for patienterne, som skal opleve et sammenhængende sundhedsvæsen.