Seneindklemning i skulderen
Patientinformation
Kort om sygdommen
Irritation og afklemning af slimsækken og senerne i skulderen er en almindelig lidelse. Årsagen er ofte ukendt, men tilstanden kan hænge sammen med gentagne belastninger af skulderen ved arbejde eller aktiviteter, hvor armen bruges over skulderhøjde. Slidforandringer i skulderleddet kan også være årsag. De mest almindelige symptomer er smerter i skulderen og nedsat bevægelighed. Mange oplever, at det gør ondt eller er svært at løfte armen.
Operation
Operationen er en kikkertundersøgelse, hvor man undersøger forholdene i skulderleddet og der hvor senerne er i klemme. Her kan man afglatte knoglerne og give plads til senerne.
Risici og komplikationer
Sårinfektion : Dette er en af de mest almindelige komplikationer. Symptomerne er rødme, hævelse, varme og smerter omkring såret, evt. ledsaget af feber. Opstår dette skal du kontakte din egen læge eller vagtlægen.
Blødning : Der kan opstå blødning under eller efter operationen. Hvis forbindingen bliver gennemsivet indenfor de første 24 timer, er det vigtigt at den skiftes snarest.
Nerveskader og føleforstyrrelser : Under operationen kan små nerver blive påvirket. Det kan give en sovende eller prikkende fornemmelse, som forsvinder over tid, men som i sjældne tilfælde kan være blivende.
Efter operationen og genoptræning
Efter operationen får du en armslynge på, til at aflaste skulderen. Ca. 2 uger efter operationen bliver du indkaldt til en vurdering hos en fysioterapeut på sygehuset. Hvis du har behov for genoptræning, vil du få hjælp til dette. Ca. 3 måneder efter operationen bliver du indkaldt til kontrol hos lægen. Efter operationen skal du træne med armen. Træningsprogrammet kan du se på en smartphone, Ipad eller computer. Det er vigtigt for resultatet, at du træner de øvelser du bliver instrueret i.
Du kan finde siden med øvelsesprogram og videoøvelser her . (https://sygehussonderjylland.dk/afdelinger-og-afsnit/d/dagkirurgi/patientvejledninger-og-ovelsesprogrammer/ovelsesprogram-albue)
Vil du vide mere
Hvis du vil vide mere, kan du læse mere på Sundhed.dk, patienthåndbogen om Smertende skulder, med afklemning, slimsækbetændelse eller sene irritation .
|
Kontakt Ortopædkirurgi Afsnit for Ortopædkirurgi 79 97 18 00 SHS.Ortopaedkirurgi-Soenderborg@rsyd.dk |
|
pinfoSHS-207411864-132 108592 | 04.09.2026 |