Gå til indhold
FORSIDEN | PRINT | Deutch English |

Sygehus Sønderjylland

Bedøvelse og Intensiv

Kontaktoplysninger, vejledninger og andre oplysninger til almen praksis og speciallæge praksis fra Bedøvelse og Intensiv.
 

 


Adresse

Sygehus Sønderjylland, Aabenraa
Bedøvelse og Intensiv
Kresten Philipsensvej 15
6200 Aabenraa
 

Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
Bedøvelse og Intensiv
Sydvang 1
6400 Sønderborg

 


Telefon og e-mail

Direkte numre:

Aabenraa:

Tlf.:

Bedøvelse og Operation:

7997 4200

Intensiv:

7997 4330

Sønderborg:

 

Bedøvelse:

7997 4130

Intensiv:

7997 4402

 


Specialistrådgivning

Telefonisk specialistrådgivning til almen praksis.

Telefonnumrene er udelukkende forbeholdt almen praksis og bedes ikke udleveret.

Opkald fra patienter vil blive afvist.
 

Rådgivning vedrørende Telefontid Telefonnummer
Bedøvelse Hele døgnet 7997 4220
Intensiv Hele døgnet 7997 4320

 


Behandlingsspektrum

Aabenraa

Bedøvelse og Operation modtager og behandler patienter over 2 år til en lang række ortopædiske, urologiske, parenkymkirurgiske og gynækologiske indgreb, mammae operationer, plastikoperationer samt robotkirurgi. Afsnittet yder anæstesibistand til MR-skanninger, ECT-behandling og DC-konvertering. Personalet assisterer ved kritisk dårlige patienter, hjertestop og traumer.

 

Sønderborg

Bedøvelse giver anæstesi til dagkirurgiske patienter inden for parenkymkirurgi, urologi, gynækologi, ortopædkirurgi, øre-næse-hals (ØNH) og øjenkirurgi samt radiologiske procedurer.
Afsnittet giver også anæstesi til stationær kirurgi inden for ortopædi, ØNH og øjensygdomme.
Desuden tilbydes assistance til hjertepatienter med henblik på DC-konvertering.
Personalet indgår i hjertestop-teamet samt assisterer til kritisk dårlige patienter på sygehuset.

 

Intensiv, Aabenraa og Sønderborg modtager patienter med behov for intensiv overvågning og terapi fra Sygehus Sønderjyllands afsnit. Deltager i interhospital transport. Intensiv, Sønderborg har endvidere regionsaftale omkring hjemmerespiratorbrugere i den sydlige del af regionen.

 


Ledelse

Afdelingsledelse

Lynge Kirkegaard
 

Lynge Kirkegaard

Ledende overlæge

lynge.kirkegaard@rsyd.dk

 

 
Lisbeth Vinge
 

Lisbeth Vinge
Oversygeplejerske
lisbeth.vinge@rsyd.dk
 

 

Afsnitsledelse

 

Bedøvelse og Operation, Aabenraa:

Pia Kirkegaard Mortensen
 

Pia Kirkegaard
Afdelingssygeplejerske
pia.kirkegaard.mortensen@rsyd.dk

 
Anæstesisygeplejerske Pia Funder
 

Pia Funder
Afdelingssygeplejerske
pia.funder@rsyd.dk

             
Specialeansvarlig overlæge Skule Bakke
 

Skule A. Bakke             
Specialeansvarlig overlæge

skule.arnesen.bakke1@rsyd.dk

       

 

 

Intensiv:

Anja Hansen 
 

Anja Hansen
 Afdelingssygeplejerske
 anja.hansen2@rsyd.dk

 
Specialeansvarlig overlæge
Holger F. Armonies
Specialeansvarlig  overlæge
holger.f.armonies@rsyd.dk

                              
 

             

               
undefined 
 

Janne Friis Høi 
Konst. afdelingssygeplejerske

janne.friis.hoi@rsyd.dk         

         

 

 

Bedøvelse, Sønderborg:

konst. afsnitsansvarlig leder
 

Christina Frøslev-Friis
Konst.specialeansvarlig overlæge
Christina.Froeslev.Friis2@rsyd.dk

 
Afdelingssygeplejerske Kristin Kristjansdottir
 

Kristin Kristjansdottir
Afdelingssygeplejerske
kristin.kristjansdottir@rsyd.dk

 

 


Praksiskonsulent

 

Billede af person
 

Bent Kristensen 
 

 


Siden er sidst opdateret 17-03-2021
Sygehus Sønderjylland



Tilgængelighedserklæring | Om hjemmesiden | Sitemap | Kontakt os